Pejsci     Hlavní strana

 

U prostřeného stolu

aneb jak krmit vašeho nového strávníka

 

Desatero výživy štěněte

  • Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes. Podávejte mu výhradně krmivo určené pro tuto věkovou kategorii. Na krmení pro "dospěláky" přejděte až po definitivním ukončení fyzického vývoje.
  • Štěňátko má malý žaludek. Denní krmnou dávku rozdělte na několik porcí. Do 3.měsíce - 4 jídla denně, 3.-6.měsíců - 3 jídla denně,  v půl roce - 2 jídla denně.                                                                                                             

  • Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt. Krmení nikdy neměňte pouze kvůli změně chuti. Chcete-li pejskovi zpestřit jídelníček, můžete např. namíchat granule s konzervou stejné značky nebo mu dát speciální pochoutku pro psy. Každou změnu krmiva provádějte postupně.
  • Dodržujte pravidelný čas krmení. Potravu štěněti ponechte k dispozici asi 30 min. a pak mu nezkonzumované zbytky odeberte. Pokud má pejsek neustálý přístup k jídlu, může se přejídat nebo se stát vybíravým.
  • Potrava má mít pokojovou teplotu. Příliš horké nebo studené jídlo může vyvolat zažívací potíže. Vybíravým psům krmivo ohřejte na tělesnou teplotu (asi 37°C). Lépe se pak uvolňují aromatické a chuťové látky a potrava je pro pejska lákavější. Konzervu ohřívejte ve vodní lázni, granule přelijte teplou vodou nebo masovým vývarem.
  • Pravidelně kontrolujte a zaznamenávejte hmotnostní a výškové přírůstky štěněte. Výsledky konzultujte s veterinárním lékařem. Příliš rychlé tempo růstu může vést k deformacím kosterní soustavy a tělesné stavby.
  • Dřív, než použijete jakýkoli vitaminový a minerálový přípravek, poraďte se s vaším veterinářem.
  • Mléko není nutnou ani vhodnou součástí výživy štěňat po odstavu. Organismus rychle ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr laktózu a výsledkem je průjem nebo zvracení.
  • Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence a barva trusu, nadměrné pití či výrazná změna chuti k jídlu (i náhlé přejídání může být symptomem nemoci), raději konzultujte s veterinárním lékařem.

 

Co pejskovi potrava dává

  • Bílkoviny - představují základní stavební kameny pro všechny buňky v těle. Esenciální (nepostradatelné) aminokyseliny obsažené v bílkovinách umožňují vývoj, regeneraci a práci svalů, vnitřních orgánů a svalů. Podílejí se také na metabolických, enzymatických a hormonálních procesech.
  • Tuky - jsou kvalitním a snadno dostupným energetickým zdrojem. Energie je potřebná nejen pro pohyb, ale také pro vnitřní činnost organismu. Esenciální mastné kyseliny (např. linolová a linolenová) ovlivňují kvalitu kůže a srsti. Tuky dále slouží jako rozpouštědlo pro určitou skupinu vitaminů (A, D, E, K, beta-karoten).
  • Uhlohydráty - ovlivňují zdravé trávení a částečně pokrývají energetické potřeby organismu. Přestože pes téměř neumí využívat potravu rostlinného původu, vláknina významně podporuje činnost zažívacího ústrojí. Nestrávené částečky vlákniny zahušťují střevní obsah, zpomalují průchod potravy trávicím traktem a umožňují tak tělu lépe vstřebat živiny obsažené v potravě.
  • Minerální látky - jsou anorganické látky, jež se podílejí na nesčetných vnitřních procesech: např. na podpoře imunitního systému, výstavbě oporných tkání, činnosti žláz s vnitřní sekrecí, udržování pevnosti buněčných stěn a vyrovnané střevní mikroflóry atd. Podle jejich zastoupení v organismu je dělíme na tzv. makroprvky (vápník, fosfor, sodík, draslík, hořčík, síra) a mikroprvky (např. železo, selen, měď, zinek, jód atd.).
  • Vitaminy - významně ovlivňují mnoho metabolických procesů. Například vitaminy E a C posilují obranyschopnost organismu, chrání buňky před škodlivým vlivem volných radikálů a celkově přispívají k pevnějšímu zdraví psa. Vitamin D je nezbytný pro vstřebání vápníku a fosforu v organismu, vitamin A se podílí na ukládání a regeneraci pigmentu v oční sítnici. Vitaminy dělíme na rozpustné v tucích (A, D, E, K), které se při předávkování ukládají v těle a působí toxicky, a rozpustné ve vodě (skupina vitaminů B, vitamin C, H a další). Ty prakticky nelze předávkovat. nadbytečné množství pes vyloučí močí a trusem.
  • Voda - je pro život zcela nezbytná. Tvoří součást všech tělních tekutin, působí jako rozpouštědlo pro některé vitaminy, podílí se na termoregulaci. Zatímco bez potravy lze přežít celé týdny, při nedostatku tekutin nastává těžké poškození organismu již po několika málo dnech či dokonce hodinách. Proto nikdy nezapomínejte na plnou misku čerstvé vody!